bilgi@radyosinko.com

0324 328 10 10


“İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET İSTİYORUZ!”

3 Ocak 2023 Salı 14:28

Mersin’de Maliye ana hizmet binası önünde 2023 ocak ayı kamu emekçileri ücret taleplerini dile getirdi.

Bireysel emeklilik sistemi (BES) Mersin Şube Başkanı Murat Doğan; “Yeni yılın bu ilk günlerinde, yine ülke genelinde alanlardayız, insanca bir yaşam, güvenli bir gelecek ve güvenceli bir iş için mücadele kararlılığımız sürüyor!” dedi.

HABER: Metin KEYKUBAT

Yaklaşan seçimlerle birlikte emekçileri hatırladığını vurgulayan Doğan “Siyasi iktidar, daha dün aşağıladığı, hatta ekonomiye darbe girişimciliği ile suçladığı “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” için hummalı çalışmalar sonrasında müjdeler açıklıyor. İktidar, Kamu Emekçilerine dört meslek grubu üzerinden vaat ettikten yıllar sonra verilen 3600 ek gösterge ile Kamu Emekçilerinin ek gösterge sorununu çözdüğünü zannediyor. İktidarı döneminde kamuda güvencesiz çalışmayı temel istihdam biçim olarak yaygınlaştıran siyasi iktidar, sözleşmeli kamu emekçilerine kadro vaat ederek yaklaşan seçimler için oy devşirmeye çalışıyor” dedi.

AKP iktidara geldiğinde asgari ücretin altında emekli maaşı olmadığını ve emeklilerin neredeyse tamamının asgari ücretin altında maaş ve ücretlere mahkum edilmiş durumda olduğunu söyleyen Doğan, 2002 yılında ortalama kamu emekçisi maaşları asgari ücretin 3 katı seviyesine çıktığını ve her geçen gün asgari ücret düzeyine yaklaştığını vurguladı.

Merkez Bankası ve TÜİK olmak üzere tüm kamu kurumlarının Cumhurbaşkanı talimatları ile çalıştığına vurgu yapıldı. 20 yıllık AKP iktidarında yasaklanmayan bir tane bile grevin olmadığı ve hedef 2023 söylemi ile ülke ekonomisinin batağa sürüklendiğini söyleyen Doğan , yandaş sendika Memur Sen’le birlikte imzalanan satış sözleşmeleriyle Kamu Emekçilerini açlığa mahkum ettikleri vurguladı.

Siyasi iktidarın emekçiler adına seçim yaklaşırken sanki bir lütuf olarak attığı bazı adımlar öncelikle lütuf olmadığı gibi emekçilerin taleplerini karşılamaktan da oldukça uzak olduğunu söyleyen Doğan, Asgari ücrete yapılan %55 zam, TÜİK’in talimatla açıkladığı gerçek enflasyon oranlarının yarısına bile tekabül etmeyen oranlara göre verildiğinden açlık sınırı rakamlarının altında olup, reel bir artış olmadığını da vurguladı. EYT ile ilgili yapılacak düzenleme ise emekçilerin yıllar önce ödediği prim ve dönemin yasalarına göre hak ettikleri emeklilik hakkının yıllar sonra verilmesinin yanı sıra muhalefet partileri ile EYT platformunun mücadelesi sonucu olduğunu söyledi.

“Kamu emekçisi ve emekliler bu akşam ekran başında Cumhurbaşkanı’nın maaş artışları ile ilgili nihai kararını bekleyecekler”

Doğan “Kamuda sözleşmeli çalışmayı yaygınlaştıran siyasi iktidarın emekçilerin kadrolu istihdam hakkını seçimden seçime hatırlaması ve seçim vaadi olarak kullanması da ikiyüzlülüğün ta kendisidir” dedi.

 

Doğan “TÜİK’in bugün açıkladığı Aralık ayı TÜFE oranına göre altı aylık %15,40 oranında enflasyon ile birlikte  ( 15,40-7)+8)  %16,40 oranında gerçeklikten uzak bir maaş artışı ile karşı karşıya olunduğunu ve TÜİK’in bile yandaş sendika Memur Sen’den daha fazla enflasyon farkı verdiği ironik bir durum sonrası kamu emekçisi ve emekliler bu akşam ekran başında Cumhurbaşkanı’nın maaş artışları ile ilgili nihai kararını bekleyecekler” dedi.

“Ne TÜİK'in sahte enflasyonuna ne de Memur Sen'in satış sözleşmesine teslim olmayacağız!”

Doğan; “Buradan bir kez daha ifade ediyoruz! ne TÜİK’in enflasyonu ne de Memur Sen’in satış sözleşmesine teslim olmayacağız! Toplu sözleşme süreçlerinde kamu emekçilerini satan, sonra kapı kapı ek zam dilenen Memur Sen yöneticilerini buradan bir kez daha protesto ediyor; dilenenler değil, direnenlerin kazanacağı bilinci ve inancı ile mücadeleye devam edeceğimizi kararlılıkla bir kez daha ifade ediyoruz.Bizler kamu emekçileri olarak bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak zam oranını şimdiden protesto ediyoruz! Biz ulufe değil toplu sözleşme istiyoruz! Siyasi iktidara bir kez daha sesleniyoruz!  Kamu emekçilerinin talepleri konusunda samimiyseniz, gerçek bir toplu sözleşme yasası çıkarın, grev hakkımızla ilgili yasal düzenleme yapın! Kamu kurumlarını liyakat esası ile yeniden yapılandırın, kamuyu emekçilerin söz ve karar sahibi olacağı demokratik bir işleyişe kavuşturun! Kamusal emeklilik sistemini güçlendirin, emeklilikte yaşa takılanların taleplerini karşılarken, adil bir ek gösterge sistemini hayata geçirin, emeklilik yaşında kademeli artış uygulamasına son verin, en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine yükseltin. Çalışırken aldığımız her türlü ek ödemeyi emekli maaşlarımıza dâhil edin. Kamuda en düşük maaşı yoksulluk sınırına yükseltin. Kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini yaygın hale getirip seçim dönemlerinde sözleşmeli çalışanları kadroya alacağız diyerek aklımızla dalga geçmeyi bırakın. Vergi dilimi soygununa son verin ve vergide adaleti sağlayın” diyerek sözlerini sonlandırdı.